Aberdeen

Aberdeen je třetím největším skotským městem s 250 000 obyvateli. Přezdívají ho "městem žuly" nebo "stříbrným městem se zlatými písky", v souvislosti se stavbou budov ze žuly od poloviny 18. do poloviny 20.st. Tehdy byly ojeveny naleziště ropy v Severním moři v 70.letech 20.století, město dostalo přezdívku "naftové hlavní město Evropy". Ve svém erbu má pověstného leoparda. Okolí města je osídlené už 8000 let, město se rozkládá okolo řek River Dee a River Don. Rozvoj univerzit udělal z Aberdeenu centrum vzdělanosti na severovýchodě Skotska.

V minulosti byly tradičními výrobními odvětvími rybolov, výroba papíru, textilu a stavba lodí, byly však odsunuty do pozadí rozvojem naftového průmyslu a činností námořního přístavu.

Aberdeenské letiště pro vrtulníky (heliport) je nejrušnějším na světě a přístav je největším na severovýchodě Skotska. Město vzniklo spojením dvou osobitých částí – Starý Aberdeen na řece Don a Nový Aberdeen, centrum rybolovu a obchodu, v ústí řeky Dee.

V 14. století se město stalo finančně nezávislým. Aberdeen byl pod nadvládou Anglie za boje za skotskou nezávislost, a tehdy, stejně jako za bojů tří království v 17.st., byl z části vypálený a zničený.

V 18.st. byla postavená nová městská síň Town Hall a první sociální služby se objevily se vznikem královské nemocnice Woolmanhill Hospital a azylového domu. Město se zasloužilo o výstavbu hlavních ulic a tříd, jako jsou George Street, King Street a Union Street, které byly v dalším století dokončeny.

V 19.st. vzrostl ekonomický význam Aberdeenu a rozvoj loďařství a zpracování ryb. Vznikly přístavní části města jako Victoria Dock, South Breakwater a molo North Pier. S prudkým rozvojem infrastruktur se město nevyhlo ani bankrotu, podařilo se mu však z něho dostat.

Jedna z hlavních ulic, Union Street, postavená ze žuly v období napoleonských válek, která vychází z ulice Castle Street, 1,5km dlouhá a 21m široká, poskytovala odjakživa prostor hlavním městským budovám a obchodům. V blízkosti Union Street se nachází obloukovitý žulový most Union Bridge, částečný pozůstatek starého města, a Městský dům (Town House) ve východní části ulice.

Na jihozápadním rohu budovy se nachází 64m vysoká věž, která poskytuje pěkný výhled na město a okolní krajinu. Dalšími významnými budovami jsou Severoskotská banka (North of Scotland Bank), banka Town and County Bank, hudební síň Music Hall a Trinity Hall, v současnosti sloužící jako nákupní centrum, a Palace Hotel. Budova školy Marischal College je druhou největší žulovou stavbou na světě.

Fotogenicky působí trhové náměstí, kterému se ve Skotsku říká Mercat Cross. Aberdeenské náměstí má šestiúhelníkový tvar a najdete na něm medailony s podobiznami skotských vládců. V centru města najdete velký hřbitov s kostelem St. Nicholas. V Old Aberdeene se zase nachází katedrála St. Machar's Cathedral.

Nad řekou Don se klene most Brig o' Balgownie, nad řekou Dee je most Bridge of Dee, tvořený sedmi kruhovými oblouky.

Ve městě žijí obyvatelé různých vyznání, katolíkům patří katedrála St. Mary's Cathedral, členové episkopální církve se zdržují okolo St. Andrew's Cathedral. Menší zastoupení má židovská komunita, vyznavači islámu a hinduizmu.

V Aberdeene jsou hlavními vzdělávacími institucemi dvě univerzity - University of Aberdeen a Robert Gordon University.