Crathes Castle

Crathes castle je zámek ze 16.st. blízko vesnice Bachory, v regioně Aberdeenshire. 400 let patřil rodině Burnettovcov. V současnosti patří společnosti National Trust of Scotland a je přístupný veřejnosti. Zámek je postavený skotským stavebním stylem harling, který spočívá v pokrytí kamenné stavby ochranným voděvzdorným zdivem. V 14. a 15. století Burnett of Leys postavil okolo zámku dřevěné opevnění, podle vzoru crannogs, skotských opevnění z období raného středověku. S dostavbou zámku měla rodina problémy v důsledku politických neschod s královnou Mary I., proto byla stavba definitivně dokončena až v 18.st.. Rodina potom začala rekonstruovat zámek Muchalls Castle a Crathes Castle darovala společnosti National Trust of Scotland, který ho zpřístupnil veřejnosti. V 60.letech 20.st. zámek z části poškodil požár.

Zámek obsahuje velkou sbírku portrétů, The castle contains a significant collection of portraits, ve více místnostech jsou stropy s malbami ve stylu Jacobean z druhé etapy anglické renesance. Starodávná slonovinová zdobená trubka, vystavená nad krbem ve velké síni, je dar od krále ze 14.st.

K zámku patří 2,1 km² lesa a polí, včetně opevněné zahrady s rozlohou 16 000 m². Roste v ní mnoho krásně upravených rostlin, chodníků a její součástí je pěkné kriketové hřiště, čajovna, horolezecká stěna a jiné atrakce pro veřejnost.