Dundee

Dundee je čtvrtým největším skotským městem. Nachází se v ústí řeky Tay blízko východního pobřeží krajiny a Severního moře. 

Říká se mu ,,Město objevů“, City of Discovery, díky vědeckým aktivitám, které se tu uskutečňují, a kvůli známé lodi, hydroplánu Discovery Roberta Falcona Scotta, která tu byla postavena a absolvovala výpravu do Antarktidy. Na území města, tak jako na území severního a středního Skotska, původně žili členové kmene the Picts.

V středověku bylo město centrem mnohých bitek. Za průmyslové revoluce se město rapidně rozšířilo díky rozvoji jutového průmyslu. Ve stejném období se proslavilo i výrobou pověstných zavařenin a rozvojem žurnalistiky. Proto Dundee nazývají též ,,městem juty, marmelády a žurnalistiky“. V 80. letech 20. st. nastal ve městě rozvoj biomedicínského průmyslu a technologií.

Význam názvu města není dodnes objasněný. Galské slovo dún znamená pevnost, podle jistých hypotéz měl název znamenat ,,Pevnost ohně“ nebo ,, Pevnost Boha“. Město, podobně jako jiná větší skotská města, zažilo vzestup i pád, poznamenala ho ,,válka tří království“ v 17. st. Jediným pozůstatkem městských hradeb ze 16. st. je oblouk Wishart Arch.

Rozvoj jmenovaného jutového průmyslu v 19. st. nastal i díky dobré poloze města, která mu umožňovala dovoz juty z Indie, a díky dostatku velrybího oleje, který je na zpracování juty potřebný. V 20. st. ustoupilo toto průmyslové odvětví do pozadí, takže výroba juty v Indii se stala lacinější.

Koncem 18. st. Janet Keiller vymyslela recept na marmeládu, kterou se město proslavilo. Keiller's marmalade se stala známou po celém světě. Městem žurnalistiky se Dundee stalo díky vydavatelství DC Thomson & Co., které vzniklo na začátku 20. st. a dodnes vydává množství časopisů, knih a komiksů.

Průmyslová revoluce přinesla rozvoj námořního a loďařského průmyslu. Známá loď RRS Discovery je dnes vystavena na místě zvaném Discovery Point. Viktoriánské ocelárny, v kterých byl vyroben motor pro tuto loď, dnes slouží jako prostor pro největší knihkupectví ve městě. V 19. st. ve městě vznikl největší železniční most na světě, Tay rail bridge, který se však rok po dostavbě zřítil pod váhou vlaku přeplněného cestujícími. Ani jeden z nich nepřežil.

Ve městě sídlí několik církví, hlavními dvěma katedrálami jsou episkopální St. Paul's Cathedral a římsko-katolická St. Andrew's Cathedral. Tak jako v jiných skotských městech,sídlí i tu židovská komunita a soukromá škola pro muslimská děvčata, jediná svého druhu ve Skotsku.

Dundee je známé svými divadly, nejznámější je Skotské divadlo tance. Největší koncertní síní je Caird Hall. Město organizuje každoročně jazzové, kytarové a bluesové festivaly. Exozice výtvarného umění najdete v galerii Dundee Contemporary Arts postavené koncem minuléo století. Kromě divadla a hudby má Dundee silné literární dědictví.

Narodili se tu, studovali nebo žili autoři jako Rosamunde Pilcher, autorka Frankensteina Mary Shelley, Kate Atkinson alebo Thomas Dick. Ze současné hudební scény se k Dundee váže skupina Snow Patrol, jejíž členové tu studovali na univerzitě, dětství tu prožil a vyrostl tu Brian Molko, lídr skupiny Placebo. Jmenovanými univerzitami jsou University of Dundee a University of St. Andrews.

Výzkum v oblasti onkologie a biomedicíny se uskutečňuje na škole College of Live Sciences. Nově založenou univerzitou je University of Abertay Dundee, která je zaměřená na počítačové technologie.