Edinburg

Edinburgh je hlavním městem Skotska a druhým největším městem krajiny. Nachází se ve východní oblasti centrálních nížin a na jižním pobřeží mořské úžiny Firth of Forth v Severním moři. Díky své poloze a množství středověké a gregoriánské architektury včetně mnohých kamenných staveb, je považovaný za jedno z nejpozoruhodnějších míst v Evropě.

Od 15.st. je Edinburgh hlavním městem Skotska a sídlem skotského parlament. Byl jedním z nejvzácnějších center osvícení, díky Edinburghské universitě, kterou nazývali Aténami severu. Městské části Staré město a Nové město a přibližně 4500 budov jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Město má přibližně půl milionu obyvatel jako sedmé největší město ve Spojeném Království.

Každý rok se ve městě koná Edinburgh Festival. Zahajuje oficiální a nezávislé festivaly, které trvají čtyři týdny od začátku srpna. Počet účastníků je porovnatelný s počtem obyvatel ve městě. Najslavnějšími akcemi je největší světový festival umění Edinburgh Fringe, dále festival vojenských kapel Edinburgh Military Tatoo a Edinburgh International Film Festival. Další významné události zahrnují oslavu Nového roku v ulicích, Hogmanay, festival gaelské kultury na přelomu dubna a května a oslavy spojené s ohnivou show, Beltane celebrations.

Město patří mezi hlavní evropské turistické cesty, ročně ho navštíví okolo 13 milionů lidí. V rámci turistických cest ve Velké Británii je druhám nejnavštěvovanějším místem po Londýně.