Fort William

Fort William je největším městem západní části vysočiny Highland. Město leží na jižním okraji údolí (Velký) Great Glen, na březích jezer Loch Linnhe a Loch Eil. Blízko se nachází vrch Ben Nevis, nejvyšší vrch Britských ostrovů, a nádherné údolí Glen Nevis.

Město je hlavním turistickým centrem spolu s údolím Glen Coe na jihu a vesnicí Glenfinnan směrem na západ. Blízko se nachází známá Cesta k ostrovům - Road to the Isles, A830, která spojuje Fort William s přístavním městem Mallaig.

Kaledonský průplav spojuje východní pobřeží Skotska v Inverness se západním pobřežím v Corpachu blízko Fort Williamu. Město je centrem pěší túry a horolezectví. Je také známé cyklostezkou pro terénní kola Downhill Mountain Bike Track, která vede do Velkého Glenu. Cyklostezka do Fort Williamu vede přes Velký Glen i z města Inverness.

Centrum města představuje hl. ulice High Street, která se v 90.letech 20.st. stala pěší zónou. Kromě něj je tu několik náměstí: Monzie Square, Station Square, na jehož místě kdysi stála vlaková stanice, Gordon Square a Cameron Square.

Každý rok město láká návštěvníky svým Světovým pohárem terénní cyklistiky UCI Mountain Biking World Cup. V r. 2007 na ubytování návštěvníků posloužily i dvě vyhlídkové lodě v městském přístavu. Turistice a horolezectví je věnován každoroční festival horského filmu Fort William Mountain Film Festival.