Glasgow

Glasgow je největším skotským městem a třetím nejlidnatějším městem Velké Británie. Rozprostírá se na toku řeky River Clyde v západní oblasti Středoskotské nížiny. Obyvateli Glasgow se říká Glaswegian a stejně se nazývá i glasgowský Dialekt.

Město se rozrostlo za středověkého glasgowského biskupa a díky vzniku university University of Glasgow v období osvícenství. Od 18. st. se město stalo jedním z největších center obchodu Evropy s Amerikou. S nástupem průmyslové revoluci se Glasgow a jeho okolí proslavilo rozvojem inženýrství a lodního průmyslu, Město bylo ve viktoriánských časech nazývané ,,druhým městem britské říše“. V současnosti patří k největším evropským finančním a obchodním centrům.

Na přelomu 19. a 20.st. přesáhl počet obyvatel Glasgow jeden milion. V 60. letech 20.st. se mnoho Glasgowčanů přesídlilo na předměstí a do nových okolních míst, takže počet obyvatel samotného města klesl na přibližně 600 000. Město spolu s širším okolím představuje přibližně 2,3 milionu obyvatel.

Z hlediska architektury ze středověkého Glasgow zůstalo velmi málo. Jediné dvě středověké stavby jsou Provand's Lordship, bývalá součást nemocnice v současnosti sloužící jako muzeum, a katedrála Glasgow Cathedral. Většina městských budov pochází z 19. století, období viktoriánské architektury.

Nejznámějšími jsou City Chambers, sídlo městského zastupitelství, hlavní budova University of Glasgow a Umělecké školy Glasgow School of Art. Za průmyslové revoluce město vzrostlo díky vzniku loděnic, rozvoji lodního inženýrství a těžkého průmyslu. Budova továrny na výrobu koberců Templeton‘s Carpet Factory byla postavená podle vzoru benátského Dóžocího palácu.

Mnoho městských budov, postavených ze světlého pískovce, za průmyslové éry stratilo svoji původní barvu, kterou překryly saze a nečistoty v ovzduší. V současnosti byl mnohým budovám navrácen jejich původní vzhled. Ostatní byly zdemolované, aby uvolnily místo pro rozložité obytné budovy kasárnového typu a věžáky. Glasgow má vyšší koncentraci výškových budov, než kterékoliv jiné město na Britských ostrovech. Komplex budov Red Road Flats s 31 poschodími dlouho představoval skupinu nejvyšších obytných budov v Evropě. Výškové stavby byly určené pro pracovníky, kteří se přistěhovali do města z Irska a vysočiny Highland, z důvodu vysoké poptávky po práci. Tyto budovy byly často přelidněné a nesplňovaly hygienické normy, proto se z mnohých staly tzv. slumy = obydlí pro nejnižší sociální vrstvy. Nejznámějším slumem se stala čtvrť Gorbals na jižním břehu řeky Clyde. Až v r. 2003 městská bytová asociace dala zbourat budovy, které byly v nejhorším stavu. Mnohé věžáky ze 60. let Však městu dominují dodnes.

Nejvyšší stavbou Skotska se stane 39 poschodový mrakodrap Elphistone Place v čtvrti Charing Cross, na jehož dokončení se ještě pracuje.

Mezi moderní městské budovy patří koncertní sál Glasgow Royal Concert Hall, poblíž břehu řeky Clyde je to vědecké centrum Glasgow Science Centre spolu s výstavním a konferenčním centrem Scottish Exhibition and Conference Centre.

Novější stavbou je dopravní muzeum Museum of transport. Obchodními centry jsou Buchanan Galleries, St. Enoch Centre v tváři skleněné pyramidy a Princes Square.

Glasgow žije kulturou i sportem, od curlingu po operu, balet a od fotbalu po výtvarné aktivity. Národními uměleckými organizacemi jsou Scottish Opera, Scottish Ballet, Skotské národní divadlo, Skotský národní orchestr, symfonický orchestr BBC a Skotské národní divadlo mládeže. Dalšími známými divadly jsou The King's Theatre, Theatre Royal a Citizen's Theatre. Z galerií za zmínku stojí Kelvingrove Art Gallery and Museum, Gallery of Modern Art a Burrell Collection. Většina muzeí a galerií nabízí Bezplatný vstup pro návštěvníky.

Podobně jako Edinburgh, i Glasgow organizuje více festivalů, např. festival komedie, jazzu, keltské kultury, filmu nebo mistrnost kapel s typickými skotskými dudáky.

Kromě množství klubů je hlavním oficiálním koncertním místem Glasgow Royal Concert Hall, pro nezávislou scénu je domem King Tut's Wah Wah Hut, kde známá kapela Oasis podepsala smlouvu s glasgowským producentem Allanem McGee. Ze současných kapel Glasgow proslavili Franz Ferdinand, Belle and Sebastian, the Fratellis a Mogwai.

V Glasgow se střetává množství kultur a náboženství. Můžete tu najít čtyři křesťanské katedrály (Glasgow Catedral, Katedrála sv. Ondřeje, Panny Marie a sv. Lukáše), největší mešitu ve Skotsku (spolu s dalšími 12 mešitami se zdržuje 30000muslimů ve městě) a 7 synagog. Muzeum náboženského života a umění St. Mungo je největším muzeem vyznání víry na světě.

Už jsme zmínili, že je Glasgow zároveň univerzitním městem. Jednou z nejstarších britských vzdělávacích institucí je University of Glasgow, kromě něj se tu nacházejí další 3 university. Mezi umělecké školy patří Skotská královská akademie hudby a divadla a zmíněná Glasgow School of Art. Populaci města tvoří téměř 170 000 Studentů, kteří bývají v západní části města (West End).