Skotská hudba

Skotsko zabírá severní třetinu ostrova Velké Británie a nachází se na jižní hranici s Anglií. Na východě Skotska pobřeží omývá Severní moře, na severozápadě Atlantický oceán a na jihozápadě Irské moře a severní průliv. Skotsko se kromě pevniny skládá z víc než 790 ostrovů, nejznámější ostrovy Skotska jsou Skye a Haris – Lewis.

Skotsko hraničí na pevnině jen s Anglií. Irsko se nachází jen 30 km od jihozápadního ostrova Kintyre, Norsko je vzdálené od Skotska 400 km na severovýchod a Faerské ostrovy s Islandem na sever.

Vysočiny a ostrovy Skotska leží na severu a západě, od Arranu po Stonehaven. Skotské vysočiny jsou většinou hornaté a protíná je Velký Glen. Nacházejí se zde nejvyšší místa krajiny, začínajíc nejvyšším vrcholem Ben Nevis, měřícím 1,344 metrů. Skotské ostrovy jsou rozdělené do skupin: Shetland, Orkney a Hebridy (ty se dělí na Vnitřní a Vnější). Ve Skotsku nalezneme velké množství sladkovodních ploch, především Loch Lomond, Loch Ness a Loch Lochy. Středo-skotská nížina byla důležitým územím za průmyslové revoluce díky těžbě uhlí a železa. Taktéž má vulkanický původ, o čemž svědčí vrchol Arthur's Seat v Edinburghu, pozůstatok sopky před 300 miliony lety. Jiho-skotská vysočina se táhne do 200 km délky a přetínají ji široká údolí.

Edinburgh, hl. město krajiny a druhé největší město Skotska, je jedním z největších evropských finančních center. Největším městem je průmyslový Glasgow, počet jeho obyvatel tvoří téměř 40% skotské populace. Dalšími významnými městy jsou Fort William pod slavným Ben Nevisem a Inverness na severu, na jihu zase středověký York.

Skotsko je pověstné svou výrobou vlněného oblečení a skotské whisky – lihovary, jako je Blair Athol. Najdete tu množství historických památek a starobylých zámků, např. Blair Castle