Inverness

Inverness je město na severu Skotska a administrativním centrem regionu Highland (Vysočina). Protéká jím řeka Ness (od které je odvozen název města) a ústí do největší skotské úžiny Moray Firth. Tato poloha dává městu dopravní význam. Ve městě žije více než 55 000 obyvatel. Řeka Ness vytéká z blízkého světoznámého jezera Loch Ness a Kaledonského průplavu a spojuje jezera Loch Ness,Loch Oich a Loch Lochy. Vyplatí se prohlédnout si ostrovy na řece ness, městskou část Bught v západní části města mezi řekou Ness a Kaledonským průplavem, která je centrem sportu a oddychu, nebo zalesněné kopce Craig Phadraig a Craig Dunain.

Město je důležitým centrem dudáků a milovníků dudácké hudby. Každý rok v září se tu koná velká soutěž jednotlivců ve hře na dudy. Další velkou událostí v Inverness jsou každoroční Městské highlandské hry. V r. 2006 se tu konala světová mistrovství silných mužů starších 40 let, prvně mimo USA, kde se pravidelně konají.

Hudební scéna je v Inverness poměrně pestrá, je tu množství kapel ve stylu emo, punk, metal, grunge, ale i hip hopových seskupení, popvách kapel a hrajících lidovou skotskou hudbu. Městskou dominantou je zámek Inverness Castle, vyšší škola Inverness College a další kostely.

Zámek byl postaven v polovině 19. st. na místě, kde přetím stál středověký hrad. Zámek dnes slouží jako sídlo místního soudu a šerifa. Katedrála St. Anrews patří skotské episkopální církvi. Je pověstná svými dvěmi nedokončenými věžemi bez střech, na jejichž dostavbu nezbyly peníze.

Nejstarším kostelem je Old High Church na kopci St Michael's Mount u řeky. Toto město mělo bohoslužební funkci pravděpodobně už od keltských dob. Nejstarší, středověkou částí kostela, je jeho věž.

Škola Inverness College je součástí federace škol UHI (University of the Highlands and Islands / Univerzita Highlandu a skotských ostrovů) Millenium Institute. Za zmínku stojí i věznice Porterfield Prison, v které jsou vězni a vězenkyně z oblasti Highlandu, Západních ostrovů, souostroví Orkney a oblasti Moray.