Skotské ostrovy

Ke Skotsku patří přes 790 samostatných ostrovů, většina z nich patří do čtyř hlavních skupin – Shetland, Orkney, Vnější Hebridy a Vnitřní Hebridy. Seskupení ostrovů se nachází i v úžinách Firth of Clyde, Firth of Forth a Solway Firth a množství malých ostrovů je ve sladkovodních plochách zejména v jezerech Loch Lomond a Loch Maree.

Mnoho ostrovů omývají silné proudy, jeden z největších na světě je proud Corryvreckan mezi ostrovy Scarba a Jura. Ostrovy jsou rozmanité z hlediska povrchu. Některé, např. Skye a Mull jsou téměř hornaté, Tiree a Sanday zase nížinaté.

Největším ostrovem je Harris - Lewis s rozlohou 2 179 m2. s 200 ostrovy přesahuje svou rozlohou 40 hektarů. Na druhé straně několik ostrovů jako Staffa a pstrovy Flannana Isles se staly známými díky jejich malé rozloze.

Přibližně 96 skotských ostrovů je obývaných. Některé byli v minulosti neobývané, např. Mingulay , Noss a St Kilda. V současnosti jen 14 ostrovů má víc, než 1,000 obyvatel a 44 ostrovů vice než 100. I přes to, že na začátku 21. století vzrostla populace na 35 ostrovech, od devadesátých let celkem populace na ostrovech poklesla.

Kultura ostrovů byla ovlivněna keltsky, norsky a anglicky hovořícími lidmi, což odrážejí i názvy ostrovů. Většina ostrovů patřících k Hebridům mají Skotsko – galské názvy, Severním ostrovům dali názvy Vikingové.

První skupinou ostrovů je Shetland, který se dělí na pevninu – Mainland, jejíž centrum je Lerwick, a zhluk malých ostrovů. Lerwick je nejsevernějším městem Skotska a Velké Británie. Je známé svým přístavem.

Shetland se nachází na severovýchodě od souostroví Orkney, které představuje druhou ostrovní skupinu. Také ji tvoří Mainland, 6. největší ostrov krajiny, a menší ostrovy. Centrem Orkney je Kirkwall. K Hebridům patří největší a nejznámější skotské ostrovy. Z Vnějších Hebridů jsou to Harris – Lewis, Uist (Severní a Jižní), Barra a St. Kilda. Při Vnitřních Hebridech za zmíku stojí ostrovy Arran, Bute, Coll, Iona, Islay, Iura, Mull, Staffa a Tiree.