Ostrov Skye

Ostrov Skye je největším a nejseverněji položeným ostrovem Vnitřních Hebridů. V galském jazyce jeho název znamenal Okřídlený ostrov, nazývají ho i Ostrovem mlhy.

Severní část ostrova je sopečného původu, což je vidět nejenom na nejvyšší hoře Storr - 719 metrů, na jejím úbočí stojí 55 metrů vysoký The Man of Storr, což je skalní věž. Tato krajina na ostrově Skye se nazývá Quiraing. Pohoří Cuillin vévodí jižní části a je rájem horské turistiky.

Na ostrově žije přibližně 10 000 obyvatel, v letních měsících se jejich počet zvyšuje kvůli množství turistů. Hlavními výrobními odvětvími jsou zemědělství, výroba piva a ruční výroba oblečení. Hl. městem ostrova je Portree, pověstné svým malebným přístavem. Na ostrově žije mnoha vzácné dive zvěře, jako je jelen evropský a vydra, a dravci jako orel skalní.

Na ostrov Skye se jezdí především shlédnout přírodní krásy, ale je zde i několik zajímavých objektů, které vytvořila lidská ruka. Například hrady Duntulm, Dunsgiath, Knock a Dunvegan. Známá palírna whisky Talisker Distillery, známá svou Single Malt Whisky. Dalším z objektů, které vytvořila lidská ruka je most Skye Bridge, otevřený v roce 1995. K ostrovu se vážou legendy o bojovnici a mistrovských bojových uměních Scáthach.

 

Ostrov Skye - odkazy

Předpověď počasí 

Informace v angličtině